Kdo jsme....?

Garrendo vzniklo v roce 1993 původně jako dívčí sbor pod vedením Mgr. Ivany Klvaňové, avšak první vystoupení proběhlo až v roce 1994. O další tři roky později se představila i chlapecká část a sbor se tak stal smíšeným.

Název sboru je převzat z italské hudební terminologie a znamená "cvrlíkavě".

Každoročně má sbor působící při Gymnáziu ve Frenštátě pod Radhoštěm 35-40 členů - od nejmenších primánů až po maturanty, někdy dokonce spolupracují i bývalí členové. Od počátku se jeho činnost setkala s velkým ohlasem všech věkových vrstev posluchačů v České republice i v zahraničí. Nejvzdálenější zemí, v níž sbor vystoupil, bylo Holandsko. Školu reprezentuje na soutěžích středoškolských (gymnaziálních) pěveckých sborů a úzce spolupracuje jak s městem Frenštát p.R., tak i se sbory po celé republice.

V případě komornějších akcí s menší scénou je připraveno vystoupit patnáctičlenné seskupení s příznačným názvem "Komorák".

Repertoir sboru je velmi pestrý - v jeho podání zní písně lidové, polyfonní, spirituály, ale také mnoho úprav folkových, rockových a popových písní.

 

V roce 2008 sbor uspořádal svůj první samostatný koncert, na kterém vystoupil i družební sbor z Frýdlantu nad Ostravicí      a sólisté frenštátské ZUŠ.

Členové sboru si zazpívali již v mnoha městech a obcích po celé ČR - kromě Frenštátu p. R. např. v Ostravě, Brně, Otrokovicích, Praze, Lichnově, Plzni a také v Opavě.

V roce 2010 vydalo Garrendo za významného přispění SRPG Frenštát pod Radhoštěm a dalších přátel své první CD          "Doma na koleně". Na podzim 2010 začala úzká spolupráce s nově vzniklým pěveckým sborem Cantabilas z Frenštátu     pod Radhoštěm.

Na konci listopadu r. 2011 dosáhli sboristé na vytoužený cíl a v celostátním kole pěvecké soutěže Opava Cantat si vyzpívali Zlaté pásmo. Navíc sbor obdržel zvláštní cenu poroty za interpretaci povinné skladby Václava Ptáčka. Na přání pětičlenné poroty společně zazpívaly všechny smíšené sbory (1. soutěžní kategorie) letošní povinnou skladbu Ave Maria pod vedením našeho sbormistra Petra V. Michny. A jen tak mezi námi.... čest řídit všechny sbory mají každoročně jen ti nejlepší. :-)

I v roce 2012 si celý sbor drží vysokou úroveň, což dokazuje postup v soutěži Gymnasia Cantant 2012 do celostátního kola. To se konalo v Brně 12.-14.4.2012 a Garrendo se umístilo ve stříbrném pásmu.

 Vedoucí pěveckého sboru: Mgr. Ivana Klvaňová

Sbormistři:

Mgr. Ivana Klvaňová

Korepetice:

Aneta Přadková

Hlasový poradce: 

Mgr. Štěpán Šrubař

Jakub Gabriel Rajnoch